ZAK SIRAK KAI ZINENTIN ZINTAN

Έλληνες όπου γης

ZAK SIRAK KAI ZINENTIN ZINTAN

Postby admin » Thu Jul 13, 2006 9:32 am

..............

Θέμα : Ζάκ Σιράκ και Ζινεντίν Ζιντάν

Στόν τελικό τού παγκοσμίου κυπέλλου, προχθές Κυριακή, δισεκατομμύρια θεατές τού πλανήτη γίνανε μάρτυρες τής αποκρουστικής, βάρβαρης και αντιαθλητικής συμπεριφοράς τού ινδάλματος τών Γάλλων ποδοσφαιρόφιλων Zinedine Zidane.
Πού από αθλητής μεταβλήθηκε σε ταύρο.
Κι' άν είχε κέρατα (όπου είμαι βέβαιος ότι εκείνη τη στιγμή πολύ θα το επιθυμούσε) θα είχε επιφέρει θανατηφόρο πλήγμα στον συναθλητή του.
Τό θεωρώ υποτιμητικό γιά την αξιοπρέπειά μου ως Έλληνα, πού διδάχτηκε το ηθοπλαστικό αθλητικό αρχαίο πνεύμα αθάνατο, να σχολιάσω την άξεστη καί σκαιά επίθεση αυτού τού βάρβαρου κατά τού αθλητικού ιδεώδους. Καί, φυσικά, ποσώς με ενδιαφέρει ο λόγος πού προκάλεσε αυτή την κατάπτυστη ενέργεια. Η κόκκινη κάρτα τού διαιτητού ικανοποίησε σε μεγάλο βαθμό την περί δικαίου αίσθησή μου.
Τό ότι ολόκληρη η Γαλλία εξετέθη στά μάτια τού πλανήτη από αυτή την αχαρακτήριστη πράξη με έβαλε αυτομάτως σε σκέψεις γιά τη συνέχεια και τίς συνέπειες αυτού τού επεισοδίου.
Επειδή δεν είμαι ρατσιστής, απλά, υπομειδιώντας σαρκαστικά με τη σύνθεση της "γαλλικής" ομάδας τών τριών λευκών, τριών "magrebiens" (Αράβων της Β.Αφρικής μεταξύ τών οποίων και ο κύριος Ζιντάν) καί πέντε σάν το κατράμι από τα βάθη της Αφρικής πολιτογραφημένων μαύρων ως Γάλλων (!!!), περίμενα την αντίδραση της επίσημης [λευκής] ηγεσίας τού γαλλικού λαού.
Άν όχι στέρηση της αθλητικής ιδιότητας, τουλάχιστον μία βαρύτατη πειθαρχική ποινή και, φυσικά, αποκλεισμό του "αθλητού" αυτού από οποιαδήποτε τιμητική αναγνώριση από τη γαλλική πολιτεία.
"Τήν πάτησα" κατά το κοινώς λεγόμενον
Ανοίγοντας την τηλεόραση στίς ειδήσεις της TV5 είδα τον κύριο και την κυρία Σιράκ στη δεξίωση πού παρέθεσαν στη γαλλική ομάδα να σφίγγουν εγκάρδια το χέρι τού δολοφόνου τού αθλητικού πνεύματος, τού ανθρώπου γιά τον οποίο θά έπρεπε κανονικά να ντρέπεται όλη η Γαλλία και να προβαίνη [ο κ. Σιράκ] στήν παρακάτω δήλωση.
Vous etes un virtuose. En plus vous etes un homme de convictions et de sentiments. C' est pour 硠que France vous aimait et vous aime
Μεταφράζω.
Είσαστε ένας βιρτουόζος. Επί πλέον είσαστε ένας άνθρωπος με πεποιθήσεις και αισθήματα. Γι' αυτόν το λόγο η Γαλλία σάς αγαπούσε και σας αγαπά.
Εύγε ! κύριε βουτυρόλαλε, μελάτε, πρόεδρε της Γαλλικής Δημοκρατίας.
Καταφέρατε να εισπράξετε γιά σας τον ίδιο, γιά την στρουθοκυρία σας καί γιά το σύνολο τού γαλλικού λαού πού εκπροσωπείτε κάμποσα δισεκατομμύρια μούτζες και τηλεκαρπαζιές αρχίζοντας από τον υποφαινόμενο.
Εύγε ! απάξιοι ηγετίσκοι, αναξιοπρεπείς ανθρωπίσκοι της νοητικής αποσάθρωσης, της παραπληγίας τού πνεύματος μιάς κοινωνίας πού αποσυντίθεται καθημερινά από τα βακτηριοφόρα σάλια σας.
Εύγε ! Εύγε ! Εύγε !
Ζείρων
Μαδαγασκάρη

V.Kouvaros [vkouvaros@malagasy.com]
admin
Site Admin
 
Posts: 740
Joined: Thu Jul 21, 2005 6:38 am

Return to Η Μεγάλη Ελλάδα

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron