BENEZOYELA

Από τα μέτωπα πολέμου

BENEZOYELA

Postby admin » Tue Jul 25, 2006 1:37 pm

Με ειρωνεία απάντησε χθες στις επικρίσεις που πρόσφατα διετύπωσε εναντίον του η Αμερικανίδα υπουργός Εξωτερικών Κοντολίζα Ράις, ο Πρόεδρος της Βενεζουέλας Ούγο Τσάβες, που βρίσκεται σε ρήξη με τις ΗΠΑ, προειδοποιώντας την "μη τα βάζεις μαζί μου, κοπελιά". Στην εβδομαδιαία ραδιοτηλεοπτική του εκπομπή "Αλό Πρεσιδέντε", στην οποία απαντά στις ερωτήσεις των πολιτών, ο Τσάβες υπενθύμισε τις τελευταίες επιθέσεις που του εξαπέλυσε η Ράις, η οποία την περασμένη Πέμπτη τον χαρακτήρισε "απειλή για τη Δημοκρατία" λέγοντας ότι οι δεσμοί της Βενεζουέλας με την Κούβα είναι ιδιαιτέρως επικίνδυνοι για τη δημοκρατία στη Λατινική Αμερική και κάλεσε τη διεθνή κοινότητα να συμπήξει ένα "ενωμένο μέτωπο" εναντίον του. "Αυτή άρχισε πάλι να με εκνευρίζει. Σου στέλνω ένα φιλάκι Κοντολίζα, ή Κοντολένσια (=συλλυπητήρια, στα ισπανικά), όπως σε ονομάζω εγώ", ειρωνεύτηκε ο Τσάβες. Διαβεβαιώνοντας το κοινό του ότι δεν πρόκειται να αφήσει αναπάντητη οποιαδήποτε επίθεση δέχεται από την Ουάσιγκτον, ο Τσάβες προειδοποίησε: "μην τα βάζεις μαζί μου κοπελιά" (no tem etas conmigo, chica). "Πάρε ένα φιλί Κοντολίζα, πάρε ένα φιλί και συγχώρεσέ με γι’ αυτό. Αλλά θυμήσου κοριτσάκι μου, είμαι σαν το δέντρο με τα αγκάθια που φυτρώνει στην πεδιάδα. Αναδύω την οσμή στους περαστικούς και τσιμπάω όποιον με ταρακουνήσει. Μη τα βάζεις μαζί μου Κοντολίζα. Μη τα βάζεις μαζί μου, κοπελιά… Μαθαίνω Αγγλικά γιατί θέλω να γνωρίσω την Κοντολίζα. Θέλω να σε δω Κοντολίζα. Ξέρετε, επειδή δεν μιλάει Ισπανικά, πρέπει να μιλάω Αγγλικά μαζί της", συνέχισε ο Τσάβες Κατά τη διάρκεια της εκπομπής του, ο Τσάβες κατηγόρησε για μία φορά ακόμη την Κυβέρνηση Μπους ότι χρηματοδοτεί πλουσιοπάροχα τα κόμματα και τις οργανώσεις της αντιπολίτευσης με σκοπό να τον ανατρέψουν. Κατά τη διάρκεια της εκπομπής ο Τσάβες είπε ότι μπορεί να ζητήσει τη διεξαγωγή δημοψηφίσματος για το αν θα πρέπει να επιδιώξει τρίτη θητεία το 2013.
admin
Site Admin
 
Posts: 740
Joined: Thu Jul 21, 2005 6:38 am

Return to 3ος Παγκόσμιος πόλεμος

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron